Spółka „SONAROL” powstała w styczniu 1997 roku jako hurtownia, a następnie producent części do maszyn rolniczych oraz automatycznych poideł dla bydła i trzody chlewnej wykonywanych w oparciu o własne nowatorskie rozwiązania. Intensywny rozwój przemysłu mleczarskiego sprawił, iż w krótkim czasie wykorzystano cały potencjał produkcyjny firmy.

W roku 2000 zakupiono ponad 4 hektarową zabudowaną działkę, a wspólnicy Spółki podjęli decyzję o rozszerzeniu działalności o produkcję stolarki okiennej z PVC i aluminium. Już po kilku miesiącach okna z Jedwabnego zaczęły podbijać rynek lokalny.

Wysoka jakość produktów oraz dynamicznie rozwijający się sektor budowlany w krótkim czasie zmusił do dalszych inwestycji i rozbudowy zakładu oraz zakupu nowoczesnego parku maszynowego.

Kolejnym krokiem rozwoju działalności spółki było otwarcie zakładu produkcji styropianu w Jeziorku, koło Łomży, gdzie od 2003 roku rozpoczęto produkcję. Zakład wyposażony został w nowoczesne, wysokowydajne urządzania własnej konstrukcji m. in. do spieniania, formowania, cięcia, frezowania i pakowania. Szybko podejmowane trafne decyzje, ciągła kontrola jakości, terminowość w realizacji zamówień i dbałość o klienta sprawiały, że i ta inwestycja okazała się sukcesem, a SONAROL stał się wiodącym producentem płyt styropianowych na terenie Polski północno-wschodniej.

Zakład produkcji okien został od 2008 roku w pełni zautomatyzowany. Cały proces produkcji sterowany jest komputerowo za pomocą autorskiego programu napisanego specjalnie na potrzeby firmy. Obejmuje on wszystkie etapy, począwszy od składania zamówień poprzez optymalizację produkcji, sterowanie maszynami, transport, skończywszy na wystawianiu faktur za gotowe wyroby. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwoliło niemalże wyeliminować błędy ludzkie.

2010 rok to kolejny bardzo ważny etap w historii spółki związany z rozbudową zakładu produkcji okien. Powstaje nowa hala o powierzchni blisko 6000 m2. Niespełna rok później uruchomiona zostaje produkcja na nowej hali. 10 linii produkcyjnych oraz 2 najnowocześniejsze centra tnące pozwalają osiągnąć moc produkcyjną na poziomie 2000 okien na dobę.

Firma Sonarol w grudniu 2012 roku uruchomiła dział ekstruzji, gdzie tłoczone są profile PVC do produkcji okien i drzwi. Tym samym spółka dołączyła do elitarnego grona firm produkujących na własnych systemach profili oraz potwierdziła swoją coraz silniejszą pozycję na rynku.

W kwietniu 2013 roku zakupiono fabrykę styropianu w Miłomłynie. Inwestycja ta miała na celu poszerzenie obszaru dystrybucji o teren Polski północnej i centralnej. Drugi zakład produkcyjny to korzyści zarówno dla klientów, w postaci jeszcze w krótszych terminów realizacji zamówień oraz dla firmy poprzez obniżenie kosztów logistyki.

Ciągły dynamiczny rozwój firmy oraz silna pozycja rynkowa to nie tylko zasługa nowoczesnych linii produkcyjnych, ale przede wszystkim wykwalifikowanej i stałej kadry pracowniczej, która dba o to aby klient został profesjonalnie obsłużony. Ponadto, własna baza logistyczna daje gwarancję niezawodności i punktualności dostaw.

Obecnie firma zajmuje ponad 12 000 metrów kwadratowych powierzchni produkcyjnych i zatrudnia ponad 250 osób, dzięki którym produkowanych jest miesięcznie ok. 40 000 metrów sześciennych płyt styropianowych, ponad 12 000 okien PVC, setki drzwi z PVC i aluminium, fasady i ogrody zimowe, konstrukcje stalowe hal przemysłowych, maszyny do produkcji styropianu, bobiniarki, lekkie przyczepy przestrzenne, stojaki do transportu okien i szyb, kontenery do profili PVC i aluminiowych oraz wiele innych wysokiej jakości produktów.

Sprzedaż produktów realizowana jest przez przedstawicieli handlowych firmy oraz przeszkolonych w zakresie produktu, montażu, serwisu i obsługi klienta, partnerów handlowych tworzących ogólnopolską sieć dystrybucji. Stolarka okienna i drzwiowa z Sonarol-u coraz częściej dociera do odbiorców zagranicznych m.in. z Niemiec, Francji, Włoch, Belgii, Danii, Białorusi, Litwy, Łotwy, Czech, Słowacji oraz Skandynawii, którzy wybierają produkty tylko najwyższej jakości.

Dzięki nowatorskim pomysłom firma korzysta ze wsparcia środkami UE w realizowanych inwestycjach. Najnowszy projekt „Wdrożenie innowacyjnego produktu frezarko-sztaplarki przez Sonarol Spółka Jawna Najda” powiązany jest rozbudową oraz wyposażeniem w nowoczesne maszyny działu konstrukcji stalowych. Dzięki podjętym działaniom spółka, poza produkcją maszyn dla przemysłu, wchodzi w sektor maszyn rolniczych oraz usług z zakresu cięcia i obróbki stali.